Inovatívna technológia na spracovanie hydinového peria na organické hnojivá
Certifikované organické hnojivá pre ekologické poľnohospodárstvo
Komplexné riešenia pre udržateľný rast a ochranu životného prostredia

Novinky


Dá sa to aj inak

Rodinnú farmu pána  inžiniera Šlinského ľahko zaregistrujete pri pohľade zhora na satelitnej mape, no ak sa tam chcete dostať po pozemnej komunikácii, pripravte sa na skutočnosť, že to až také jednoduché nebude.

Keď sme koncom mesiaca marec tohto roku využili  pozvanie na  jeho farmu neďaleko Hrubého Šúru, netušili sme, koľko pozitívnej energie v sebe skrýva tento skromný, ale nadovšetko erudovaný a problematiky znalý človek. Tu, na malom cca dvojhektárovom kúsku zeme vedľa Malého Dunaja, rovno na pomedzí Trnavského a Bratislavského kraja, začal pred vyše desiatimi rokmi  snívať svoj „veľký sen“ ako založiť podnik v systéme Agrokruh, ktorý zabezpečuje pestovanie organickej zeleniny za cenu konvenčnej –  chemicky ošetrovanej.

Pochopiteľne – Rokosan ako popredný domáci producent ekologických aminokyselinových hnojív pomáha domácim producentom zdravej biozeleniny v duchu firemnej filozofie o ekologizácii, sebestačnosti a potravinovej bezpečnosti Slovenska.

Pán Šlinský rozhodne v sebe nezaprie dušu a srdce východniara. To sme vycítili  počas vzájomnej komunikácie, pri prvom srdečnom objatí, pevnom stisku rúk. Nezaprie v sebe temperament, a ten náležite prenáša aj do svojej práce na poli. Pestuje nezvyčajným spôsobom v agrokruhoch päťdesiatdva druhov bio zeleniny. V okolitých záhonoch rastú bylinky a kvety.

„Pestujem chutnú bio zeleninu bez chémie, rekultivujem, čiže vraciam pôdu do pôvodného stavu, nič sa nevyhadzuje, nič nezhnije ako v supermarkete. Ľudia berú to, čo im vypestujem, za ceny ako v obchode,“ začína svoje rozprávanie a berie nás na malé kruhové políčka.

Ján Šlinský sa pustil do šetrného spôsobu obrábania pôdy a komunita jeho fanúšikov a odberateľov sa postupne rozrast „Prejdite sa, prosím, po tej pôde. Cítite to?Teraz je mäkkučká, ale na začiatku, keď som sem prišiel, to bola hrôza,“ spomína pestovateľ na časy, keď začínal s vlastnou farmou. Zahradníkom chcel byť od mladosti. Mysľou zaletí do detstva, štúdií na zahradníckej škole v Čaklove a neskôr VŠZ v Brne, ďalej na východ Slovenska-Pavloviec nad Uhom, kde na miestnom JRD začínal – už tam začal rozmýšľať, ako ľuďom uľahčiť prácu v skleníkoch.

Cítil, že jeho nápad má aj ďalší potenciál. Po zmene režimu v krajine sa pustil do majstrovania, ktorého výsledkom bol prvý prototyp agrokruhu. Je to vlastne niekoľko metrov dlhé rameno, na ktoré zavesí poľnohospodársky nástroj. Rameno sa vďaka elektrickému pohonu točí okolo pevného bodu a obrába pôdu v kruhu.

Pomocou agrokruhov sa snaží pôdu rekultivovať, čiže zastaviť jej znehodnocovanie spôsobené prejazdmi traktorov a ťažkých strojov. Súhlasí s naším názorom, že strácame vzťah k pôde. Kedysi sa pôda hnojila maštaľným hnojom a oráčinu obrábal sedliak s koňom. Odvtedy uplynuli desaťročia, používajú sa minerálne hnojivá a agresívne prostriedky na ochranu pred burinami a škodcami. Farmári si prenajímajú obrovské lány, ktoré obhospodarujú ťažkou technikou. Takúto pôdu potom ohrozuje erózia, úbytok organickej hmoty, znečistenie a zhutňovanie.
„Máme tu zničené obrovské celky, pričom na zabezpečenie úrody nemáme dostatok pôdy. Podstatná časť populácie už s poľnohospodárstvom nemá nič spoločné,“ konštatuje  pán Šlinský.

Na svojom kúsku zeme sa preto snaží naštartovať revitalizáciu vidieka novým spôsobom - okrem ekonomického hľadiska zohľadňuje aj ekologickú a sociálnu stránku. A v tomto snažení mu významnou mierou budú nápomocné aj produkty Rokosanu.

Jeho cieľom je prinavrátiť dôveru v domáce ekologické produkty, dôveru v ľudí. A to nás spája. Veru, dá sa to aj inak.

Rokosan Rokosan Rokosan Rokosan Rokosan Rokosan Rokosan

Rokosan Rokosan