Inovatívna technológia na spracovanie hydinového peria na organické hnojivá
Certifikované organické hnojivá pre ekologické poľnohospodárstvo
Komplexné riešenia pre udržateľný rast a ochranu životného prostredia

Novinky


Festival cesnaku v Buchloviciach

Už v poradí XVII.ročník Festivalu cesnaku prilákal poslednú júlovú sobotu všetkých milovníkov (cca 5 000) rastliny Allium  z rôznych kútov Česka i Slovenska, ctiteľov dobrej zábavy, folklórnych súborov, chutných cesnakových pokrmov, ako aj samotného cesnaku do mestečka Buchlovice pri Uherskom Hradišti

Napriek tropickým horúčavám na Festivale cesnaku predávalo svoj cesnak a produkty z neho vyše  tridsať predajcov cesnaku,  ktorí do mesta pod Buchlovským hradom podľa údajov organizátorov priviezli vyše sedem ton toho najlepšieho domáceho českého, moravského, slezského ,ale i slovenského cesnaku, takže vybrať si mohol skutočne každý. Úsmevnú náladu i recesiu navodili rôzne cesnakové súťaže –  o najkrajšiu i najväčšiu cesnakovú hlávku, cesnakové copy a mnohé iné – ako napríklad možnosť ochutnať cesnakovú zmrzlinu, osviežit sa v cesnakovej sprche, cesnakové chuťovky, atď.

Dlhý rad na cesnak sa tvoril nielen pred jednotlivými vchodmi, ale i pred samotnými stánkami, konkrétne pred stánkom pána Jána Kozáka z Pobežovic u Holíc na Pardubicku, ktorý sa  pestovaním a predovšetkým šlachtením cesnaku zaoberá vyše tri desaťročia. „Cesnak užívam už roky takmer denne, ale musím priznať, že sa len výnimočne stane, že si ho zabudnem vziať. Moja žena vraví, že by som ho nemusel jesť vôbec,“ dodáva s jemu vlastným humorom. Netají sa tým, že vďaka cesnaku je zdravý a slúži aj jeho desiatim deťom, ktoré kráčajú v jeho šľapajách v rodinnej  firme Česnek.cz. Pán Kozák uvítal možnosť otestovať v nasledujúcej sezóne naše produkty, predovšetkým Rokohumín kvapalný  a Rokoaktív na jeho odrodách a so záujmom si vypočul aj o celkových výhodách a benefitoch, ktoré produkty značky Rokosan prinášajú. S rovnakým záujmom sme sa stretli aj u ostatných pestovateľov, ako aj samotných návštevníkov, ktorým skutočne záleží na pravej a nefalšovanej chuti všetkých dopestovaných plodín, nielen cesnaku.

Ako skonštatoval jeden z hlavných organizátorov, pán inžinier Miloslav Hrdý, : „Centrum Buchlovíc - námestie, priľahlé uličky, areál zámku 364 dní v roku voňajú a v 365. deň D nádherne „smrdia“ cesnakom.“

Na záver snáď už len priliehavé motto v češtine: „Jakub, Jakub, (25.7.)česnek nakup. Na tvúj svátek Evžene (10.11.) ťežko už se sežene.“ Áno je to tak, v novembri už cesnak ťažko zoženiete, aj preto je teraz ten najvhodnejší čas navštíviť trhoviská vo svojom okolí. Určite si aj vy vyberiete, pokiaľ ste to nestihli tohto roku v Buchloviciach.

Rokosan Rokosan Rokosan Rokosan Rokosan Rokosan Rokosan

Rokosan